Roxburgh Area School

HOME

HANDY INFO

CURRICULUM

OUR STAFF

CALENDAR

GALLERY

CONTACT US

Board of Trustees

Mr Richard Wise  - Chairperson

Mrs Vicki  Richards

Mr Daniel Prew

Mrs Colleen Buchan

Mr Gary Pasco - Principal

Mrs Deborah Darling - Staff Representative

Alex Darling - Student Representative

Our Staff

Management Team 2017

 

Gary Pasco

Principal

Year 11-13 Geography

 

Jason Moore

Deputy Principal

NZQA Principal’s Nominee/Liaison, Y10 & 11 Mathematics

 

Barbara Fraser

Y7 - 10 Syndicate Leader, HoD English/ Arts (Y7-13)

Year 10, 11, 12, 13 English/Arts, Year 10 Form Teacher

 

Deborah Darling

NE - Y6 Syndicate Leader, TIC Maths, PE, Health and Sport (Years 1-6)

Year 3/4Teacher

 

Lynda Walsh-Pasco

Y11 - 13 Syndicate Leader, Careers/Lifeskills/Gateway, HoD PE/Health (Y7-13)

12 & 13 Physical Education, HOD Sport, Year 13 Form Teacher

 

 

Unit Holders 2017

 

Robyn Marshall

Special Needs, TIC Gifted and Talented, Year 11-13 Home Economics,

Year 10 Social Studies, Year 12 Form Teacher

 

Maree Pullar

HoD Science(Y7-13), Year 12 Maths, Year 10-11 Science, Year 12-13 Chemistry,

Year 11 Form Teacher

 

Jenny Wilson

New Entrants (Room 2) Teacher, Specialist Teacher

 

Tania Miller

HoD Maths, Y 8 & 9 Maths, Y 8 Social Studies, Y11 - 13 Digital Technology,

Year 7-9 Art, Yr 7-10 ICT, Year 8 Form Teacher

 

Adelle Banks

Year 7 teacher, Community of Learning in-school teacher

 

 

Staff 2017

 

Wendy Gunn  - Y7/8PE, Y9 Social Studies, Yr 8 English, Yr 9 English (Part-time)

 

Dinah Wales  - Yr 3/4 Release, Yr 1-6 PE (part time)

 

Janette Peirce  - Reading Recovery  (Part-time)

 

John Peters  - Y7-10 Graphics, Y7-10 Technology, Yr 9/10 Art  (part time)

 

Bill Clarke  - Yr 11-13 Engineering (Part Time)

 

Sue Glassey - Yr 8, 9 Science, Yr 11 PE, Yr 9, 10 PE and Health, Yr 7-10 Dance,

Yr 9 Form Teacher

 

Lana Perry - Yr 5/6 teacher

 

Alistair Monteath  - Yr 6 -13 Itinerant music, Senior Choir

 

Tegan Smithies  - Yr 2 Teacher

 

 

 

Ancillary Staff 2017

 

Debbie Bradley - Office Staff

 

Devon Steele - Financial Secretary

 

Marrion Clark - Library Assistant, Special Needs

 

Ruth Davidson - Special Needs

 

Kylie Robb  - Teacher Aide, Book Club, Sports Co-ordinator

 

Janette Pierce - Teacher Aide, Reading Recovery

 

Gillian Forbes - Teachers Aide, Special Needs, Gateway, Computers

 

Nicola Bishop  - Teachers Aide

 

Mark Sincock - Caretaker

 

Ngaire Kururangi - Cleaner

 

Alice Wise  - Cleaner

 

Linda Goodwillie - Cleaner